Czy alkoholizm jest dziedziczny?

czy alkoholizm jest dziedziczny? jestem mloda dziewczyna, mam 19 lat i moj ojciec od kiedy pamietam pil wodke, az do niedawna... teraz co prawda juz nie siega po alkohol, ale ja czuje ze zaczelam przesadzac z piciem i nie wiem co z tym zrobic :/ stad moje pytanie, czy alkoholizm moze byc dziedziczny i co moge zrobic, by jakos uniknac tego uzaleznienia? gdy wychodze gdziekolwiek mysle o wypiciu czegos i zazwyczaj na jednym piwie sie nie konczy, to samo jest kiedy mam jakis inny problem... pije :(

Witam Panią serdecznie, alkoholizm nie jest dziedziczny w sensie biologicznym (genetycznym), lecz psychologicznym; tj. jeśli była Pani świadkiem w domu, że ważne dla Pani osoby (np. ojciec/mama) nadużywały/były uzależnione od alkoholu, mogła Pani przejąć od nich (na zasadzie identyfikacji) nawyki w regulowaniu napięć/nieprzyjemnych emocji przez sięganie po alkohol. Niemniej posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, żeby przyjąć jednoznaczną postawę. Jeśli Pani chce coś więcej dowiedzieć się na swój temat, sugeruję konsultacje u terapeuty uzależnień/i/lub u psychoterapeuty.

Pozdrawiam