Czy anemia może opóźniać miesiączkę?

Mam 17 lat. Miesiączkuje od 5 lat. Moje cykle nigdy nie były zbyt regularne, ale przez ostatni rok miałam w normie. Ostatnio mój cykl trwał 75 dni. Kolejny trwa już 55 i jeszcze się nie zakończył. Senność, bóle głowy, zmęczenie - owszem. Miałam badanie poziomu TSH i USG tarczycy, wyszło dobrze. Chociaż lekarze twierdzą, że mam nieco powiększoną tarczycę. Czy to może być objawem anemii? Proszę o odpowiedź.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niedokrwistość może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego pod postacią wydłużenia cyklu (czyli spóźniania się okresu). Istnieją jednak choroby, które częściej prowadzą do takiego stanu (np. hyperprolaktynemia czy zespół policystycznych jajników). Powianna Pani skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem i wykonać dodatkowe badania (m.in. hormonalne, USG przezpochwowe).