Czy anemia może powodować zanik miesiączki?

Witam, mam 16 lat i miesiączkuję od 3 lat, ale niedawno zanikł mi okres. Ciąża jest wykluczona, ponieważ nie rozpoczęłam jeszcze życia płciowego. Profilaktycznie zgłosiłam się do poradnii i zrobiłam badanie krwi. Okazało się, że mam niedobór żelaza i czerwonych krwinek. Czy to może być przyczyna zatrzymania owulacji?

Witam serdecznie.

Wtórne zatrzymanie miesiączki nie jest objawem charakterystycznym dla niedokrwistości z niedoboru żelaza. Natomiast często pojawia na skutek szybkiej utrata masy ciała spowodowanej intensywnym odchudzaniem. Intensywne odchudzanie może również  poprzedzać wystąpienie anemii. Należy brać także pod uwagę inne przyczyny zatrzymania miesiączki - zaburzenia hormonalne tarczycy, gonad. Dlatego zalecam Ci dalszą diagnostykę u specjalisty endokrynologa i ginekologa.