Czy anoreksja może przerodzić się w bulimię?

Mam 17 lat. Od kwietnia tego roku jestem chora na anoreksję. Przez ok. 1,5 miesiąca z 52 kg schudłam do 38 kg przy wzroście 168 cm. Od 10 czerwca leżałam w szpitalu psychiatrycznym, z którego uciekłam 1 sierpnia. Przybralam tam na wadze do 44 kg. Teraz ważę 47 i chcę przytyć. Czy miesiączka powróci, gdy przytyję, czy też zależy to od innych czynników? Bardzo się też martwię, czy nie będę miała nawrotów choroby, skoro nie ukończyłam terapii. Jednak ja czuję w sobie taką siłę i chęci, by żyć, że nie mam zamiaru znów się głodzić. Anoreksja to przecież nie jest wyjście z problemów. Bo wreszcie otrzymałam od mamy i ludzi zrozumienie, docenienie i wsparcie. Zainteresowali się mną i dostrzegli moje wartości dopiero wtedy, gdy stałam się wyniszczona i teraz zmieniam swoje życie. Dlatego też boję się, że gdy znów czymś się załamię, to moja radość codzienności się skończy i znów przestanę jeść, tak jak robiłam to przez 1,5 miesiąca :(

Zastanawiam się też, czy nie przerodzi się to w bulimię, bo ja bardzo lubię jeść i mam ochotę na wszystko i dużo. Ciągle chodzę najedzona, czasem aż przejedzona. Proszę o zrozumienie i poradę. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie,

Jeśli odzyskasz należną masę ciała, miesiączka powinna powrócić - czasem jednak trzeba na to poczekać nawet kilka miesięcy. Wskazana jest jednak konsultacja u ginekologa, aby wykluczyć inne przyczyny zatrzymania miesiączki.

To bardzo dobrze, że chcesz przytyć i masz wolę walki, że dostrzegłaś związek między problemami natury psychologicznej a objawami anoreksji. To, że bliscy udzielają Ci wsparcia jest czynnikiem korzystnym dla wyzdrowienia.
Nie ma jednak gwarancji, że nie dojdzie do nawrotu anoreksji lub rozwoju objawów bulimii. Anoreksja może przejść w bulimię.
Do nawrotu może dość np. w sytuacji obciążenia stresem, a życie nie szczędzi nam takich sytuacji.

Nie musisz leczyć się w szpitalu - leczenie powinno polegać na systematycznej, indywidualnej psychoterapii. Mogą to być np. 1-godzinne sesje raz w tygodniu. Polecam ci psychoterapię poznawczo-behawioralną lub interpersonalną. Skuteczność tych metod została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!