Czy anoreksję da się całkowicie wyleczyć?

Witam, czy ,mimo wyleczenia, anorektyczką jest się do końca życia? Czy choroba może powrócić tak jak np.alkoholizm?

Dzień dobry!

Anoreksja jest chorobą silnie związaną z cechami osobowości, historią życia, predyspozycją do innych równolegle występujących zaburzeń itp., stąd ryzyko nawracania objawów i trudności (czy to ponownie pod postacią głodzenia się, czy w innych formach) zawsze istnieje.
Oczywiście jest jednak wiele osób, które wygrały - i każdego dnia nadal wygrywają - z anoreksją, które można uznać za skutecznie wyleczone i z niewielkim ryzykiem nawrotu choroby.
Kluczowa jest motywacja osoby chorej, świadomość swojego stanu, gotowość do walki, wsparcie otoczenia, a także specjalistyczna opieka, zarówno psychiatryczna, jak i psychologiczna-psychoterapeutyczna.

Pozdrawiam!