Czy antybiotyk może być szkodliwy we wczesnej ciąży?

Staramy się z mężem o dziecko, zgodnie z USG w tym miesiącu do owulacji doszło 17 dnia cyklu, dziś jest 27dzień.

Niestety zachorowałam i od wczoraj biorę antybiotyk z grupy makrolidowych (aby nie podawać nazwy, powiem tylko, że w składzie jest azytromycyna). Należy go brać przez 3 dni. Chciałam spytać, czy gdyby się okazało, że doszło do zapłodnienia, antybiotyk ten może mieć negatywny wpływ na płód?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Antybiotyki z grupy makrolidów są uznane za bezpieczne w ciąży, podobnie jak betalaktamy (np. penicylina). Nie musi się Pani obawiać o zdrowie swojego dziecka, jeśli doszło do zapłodnienia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego przebiegu ciąży!