Czy antybiotyk może osłabić działanie antykoncepcyjne tabletek?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne od 7 miesięcy, podczas ostatniego cyklu przyjmowałam również antybiotyk. Podczas przyjmowania tego antybiotyku w ostatnim tygodniu brania tabletek dostałam okres (dokładnie 5 dni przed "planowanym" okresem). Podejrzewam, że zostało to wywołane antybiotykiem. Tylko teraz nie wiem, jak mam zacząc nowe opakowanie i czy potrzebuję dodatkowej ochrony, a jeśli tak, to przez jaki okres czasu. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Podczas stosownia antybiotyku zmniejsza się działanie antykoncepcyjne doustnych środków. Może to również spowodować wcześniejsze wystąpienie krwawień i plamień. Nie powinno się z tego powodu przerywać przyjmowania aktualnego opakowania tabletek. Kolejne powinno się zacząć przyjmować zgodnie z przyjętą zasadą 7 dni przerwy między opakowaniami. Dodatkowe zabezpieczenia powinno się stosować przez co najmniej 7 dni po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku. W razie dalszych wątpliwości proszę zgłosić się do swojego ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.