Czy antybiotyk obniża skuteczność antykoncepcji?

Dzień dobry.Mam martwiące mnie pytanie.Jeśli w trakcie przerwy w przyjmowaniu antykoncepcji musiałam zażyć antybiotyk który będę zażywała jeszcze gdy rozpocznę nowy blister antykoncepcji to tabletki się nie wchłoną?Czy stosunek odbyty kilka dni (3-4 dni) przed zażyciem antybiotyku w trakcie 7 dniowej przerwy może nieść za sobą ryzyko ciąży?Dodam że na ulotce antybiotyku jest napisane że może obniżyć skuteczność pigułek.Czy mogę przyjmując osłonę zwiększyć prawdopodobieństwo wchłonięcia pigułki?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stosunek, o którym Pani wspomina nie będzie miał wpływu na ochronę antykoncepcyjną. Nie mniej jednak proszę zastosować dodatkową metodę zabezpieczenia np pod postacią prezerwatywy w trakcie stosowania antybiotyku.