Czy antybiotyk w czasie ciąży jest koniecznością?

Jestem w 29 tygodniu ciąży. Zaniepokoiły mnie moje ostatnie wyniki badania ogólnego moczu: KOLOR: jasnożółty, PRZEJRZYSTOŚĆ: lekko mętny, PH: 6,0 , CIĘŻAR: 1,02 , BIAŁKO:neg, GLUKOZA:neg, KETONY:neg, BILIRUBINA:neg, UROBILINOGEN: norm, AZOTYNY:neg, LEUKOCYTY: 25,0 leu/uL, ERYTROCYTY: neg, NABŁONKI PŁAS: 11-12-13, LEUKOCYTY: dość liczne, ERYTROCYTY ŚWIEŻE: 2-3-4, PASMA ŚLUZU: obecne, BAKTERIE: liczne, MOCZANY BEZPOSTACIOWE: obecne. Czy powinnam zrobić posiew moczu? Czy konieczny jest antybiotyk?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Badanie moczu jednoznacznie wskazuje na zakażenie układu moczowego. Niezbędne jest jego leczenie, prawdopodobnie antybiotykiem. Należy pamiętać, że każda infekcja w obrębie miednicy mniejszej w zaawansowanej ciąży może przyczynić się do wywołania porodu przedwczesnego. Dlatego, w celu zapobieżenia komplikacjom, wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Z wynikiem badania powinna się Pani zgłosić do swojego lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, który zadecyduje o sposobie leczenia.