Czy antydepresanty nie otępią mnie jeszcze bardziej?

Chciałam dowiedzieć się czy warto zapisać się do psychiatry. Czuję się naprawdę źle i obawiam się, że to już ostatnia chwila na ratunek, ale mam wątpliwości. Jestem na 1 roku studiów (kierunek lekarski) i boję się, że przez "żółte papiery" mogę mieć później problemy z pracą w zawodzie. Wiem, że takie leczenie dyskwalifikuje mnie np.z pracy w policji, wojsku, nie dostanę pozwolenia na broń. Teoretycznie do niczego mi to nie potrzebne, ale co jeśli zmienię zdanie? Poza tym, obawiam się, że są jeszcze inne sytuacje w których zdiagnozowana choroba psychiczna mi zaszkodzi, tylko jeszcze o tym nie wiem. Dlatego moim pierwszym pytaniem jest - jak taka diagnoza wpłynie na moje życie? W czym mi przeszkodzi (nawet teoretycznie)? Druga męcząca sprawa to to, czy warto. Nie chcę wydawać fortuny na leki, ani latami taplać się w swojej chorobie. Nie chcę żeby wszystko zaczęło się kręcić wokół prób wyzdrowienia, chociaż poniekąd już tak jest. Chciałabym też wiedzieć czy istnieje szansa, że choroba sama przejdzie? Poza tym czasami śpię po 18-20h i spore mam problemy z koncentracją, zupełnie nie mogę zabrać się do pracy co bardzo utrudnia mi życie. Czy antydepresanty nie otępią mnie jeszcze bardziej?

Witam serdecznie,
proszę wziąć pod uwagę opcję psychoterapeutyczną,jakkolwiek niczym nie są uzasadnione Pani obawy,ponieważ choroba/np.depresja/ nie może być czynnikiem wiktymizującym.Mamy XXI wiek !Może jednak bardzo różnorako zaburzyć funkcjonowanie ,bo wpływa na procesy poznawcze,emocje ,aż w końcu zacznie Pani szwankować fizycznie.Tak więc,póki trwa lęk przed lekarzem psychiatrą w poradni zdrowia psychicznego,może wystarczy psychoterapeuta,np. poza NFZ.Wkrótce przekona się Pani,że obawy są bez sensu,lecz skoro trwają,można je ograniczyć na rzecz spokoju wewnetrznego.Proszę zapytać o prywatne praktyki psychoterapeutów w Zakładzie Terapii Nerwic Coll.Medicum UJ,albo wybrać z listy certyfikowanych psychoterapeutów.
Serdecznie polecam i zachęcam.

Szanowna Pani,

w policji stosuje się cale procesy regeneracyjne w obszarze psychiki, żołnierze też korzystają z wsparcia psychologicznego, dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o inne narządy, problemy psychiczne często dają objawy somatyczne, wynikają z zaburzeń osobowości. Diagnoza dla terapeuty jest pewnego rodzaju drogowskazem, proces terapeutyczny jest wsparciem procesu rozwojowego. Antydepresanty w depresji ułatwiają funkcjonowanie stosuje się równolegle z psychoterapią, skuteczne podejście ugruntowane empirycznie wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna.Jeśli nie leczy się skutecznie przyczyny kardiologicznej problemów z miażdżycą kończyn, choroba postępuje i wymaga interwencji chirurgicznej (amputuje się kończynę), co jest ukierunkowane na objaw czyli skutek postępowania choroby. Podobnie jest z psychiką farmakoterapia niweluje objaw, natomiast psychoterapia leczy przyczynę problemu, w wyniku takiego działania ustępują objawy, poprawia się funkcjonowanie społeczne oraz jakość życia. Zamieszczam artykuł, antydepresanty bez recepty: https://planetaswiadomosci.pl/jak-zwiekszyc-poziom-dopaminy-antydepresanty/

Pozdrawiam serdecznie