Czy antykoncepcja cały czas jest zachowana?

Witam. Moja dziewczyna w piątek odstawiła tabletki N*** na 7dniową przerwę. Od poniedziałku (wtedy też pojawiło się krwawienie) do środy przyjmowała antybiotyk w związku z bólem gardła. Ponownie w piątek zaczęła kolejny blister a 4 dni później tj. we wtorek wystąpiła następująca sytuacja: dziewczyna "bawiła" się oralnie moim penisem, po chwili ją pocałowałem i następnie ja "bawiłem" się językiem w okolicach jej warg sromowych a następnie włożyłem jej palec do pochwy. Dziewczyna przyjmuje tabletki regularnie o stałej porze dnia. Od odstawienia antybiotyku (przyjmowanego 3 dni) i danego zdarzenia minęło 6-7 dni. Może to głupie, ale chciałbym się dowiedzieć czy skuteczność antykoncepcji jest zachowana. Podświadomie wiem, że tak ale proszę o odpowiedź (czytałem wcześniejsze pytania internautów i dowiedziałem się że ph śliny i tak nie pozwala plemnikom długo żyć). Pozdrawiam. Bartek.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja jest zachowana.
W sytuacji, która Pan opisał praktycznie nie ma możliwości na przeniesienie plemników do dróg rodnych.

Stosowanie antybiotyku przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na skuteczność antykoncepcji, jednak w tym przypadku:
- antybiotyk był przyjmowany w okresie przerwy i zażywania placebo
- trzydniowa kuracja świadczy o tym, że był to antybiotyk z grupy makrolidów (prawdopodobnie nowej generacji), a w ich przypadku nie opisuje się negatywnego wpływu na antykoncepcję hormonalna,
co świadczy o tym, że jest praktycznie 100% pewności co do braku ciąży.

W razie jakichkolwiek wątpliwości w tego typu sytuacjach warto sięgnąć do ulotki stosowanego leku i upewnić się jakiego typu interakcje z innymi lekami są możliwe przy aktualnie używanych tabletkach antykoncepcyjnych, a także jakie powinno być postępowanie gdy istnieje ryzyko niezachowania ciągłości antykoncepcji (zwykle w takich sytuacjach zaleca się siedmiodniowe stosowanie dodatkowego zabezpieczenia).

Pozdrawiam serdecznie!