Czy antykoncepcja hormonalna obniża odporność organizmu?

Witam serdecznie mam pytanie odnośnie antykoncepcji hormonalnej. Od dłuższego czasu przyjmuję Vibin Mini. i moje pytanie brzmi, czy antykoncepcja hormonalna obniża odporność organizmu? czy wypłukuje witaminy? pytanie moje skierowane jest w tym kierunku ponieważ zauważyłam znaczny spadek odporności w postaci częstych przeziębień oraz bolesność piersi i brzucha po 10 tabletce i ogólne złe sapomopoczucie i również znaczne odkładanie się wody

Lek. Tomasz Budlewski

Raczej tabletki nie powinny wpływać na odporność organizmu. Ewentualnie można byłoby przerwać na jakiś czas przyjmowanie tabletek i wtedy zobaczyć efekt. Co do bolesności piersi i innych objawów mogą one być jak najbardziej powiązane z przyjmowaną antykoncepcją. Proponuję udać się do lekarza ginekologa, po bezpośrednim badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.