Czy antyperspiranty są bezpieczne?

Witam, mam 27 lat i w sytuacjach stresowych intensywnie się pocę pod pachami. Kupiłam ostatnio w aptece antyperspirant, który ma za zadanie regulować pocenie. Po jego użyciu, oczywiście zgodnie z załączoną ulotką, problem zniknął - skóra pod pachami przez cały dzień jest sucha. Tylko teraz jest pytanie - czy coś takiego nie jest szkodliwe, skoro naturalną rzeczą skóry jest pocenie się? Czy można takiego antyperspirantu używać już stale?
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Wśród wielu ludzi panuje niesłuszne przekonanie, że zastosowanie antyperspirantów przez zablokowanie gruczołów potowych, może spowodować zatrzymanie toksyn w organizmie. Używanie takich środków nie wpływa na stan organizmu.

Pot, który nie zostaje wydalony pod pachami, zostanie usunięty przez inne gruczoły potowe w innych miejscach organizmu. Ponadto pocenie spełnia w organizmie człowieka funkcję głównie termoregulacyjną. Jego znaczenie dla oczyszczenia organizmu z toksyn jest minimalne. Stosowanie antyperspirantów będących obecnie w sprzedaży jest zupełnie bezpieczne, choć w stanach nadpotliwości może to być niewystarczająca ochrona.
Dlatego zalecamy skontaktowanie się z lekarzem specjalistą, w celu wybrania skutecznej metody walki z tą dolegliwością.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl