Mężczyzna , 38 lat

Witam serdecznie - mam pytanie dotyczące arytmii komorowej. U mojego męża stwierdzono w licznych badaniach holterowskich arytmię komorową - średnio około 700 dodatkowych przedwczesnych skurczy komorowych. Mąż miał robione badanie ekg (które nie wykazało żadnych zmian) rezonans magnetyczny serca w klinice w Zabrzu - badanie to zostało podsumowane jako nie stwierdzono zapalenia mięśnia sercowego. Jednak ataki arytmii dają o sobie znać każdego dnia i są bardzo odczuwalne i uciążliwe.

Mam pytanie, czy może zalecane jest, aby mąż wykonał jakieś inne badania aby dojść skąd bierze się ta arytmia? Kiedyś przed rezonansem lekarz zalecił wykonanie prześwietlenie klatki piersiowej, ale teraz sami nie wiemy czy jest sens. Czy taka arytmia w takiej ilości jest jakimś zagrożeniem?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Joanna Gładczak 78
Lek. Joanna Gładczak Internista, Tychy 78 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam!

Nie wspomniała Pani o tym, czy były wykonywane badania laboratoryjne. Jeżeli nie, warto wykonać badania podstawowe z krwi - morfologię, poziom elektrolitów (potas, sód, chlorki, wapń), poziomy hormonów - głównie hormonów tarczycowych (TSH, fT3, fT4). Jeżeli chodzi o skurcze komorowe - dyskomfort jaki mogą wywoływać jest różnie odczuwalny w zależności od pacjenta, u niektórych pacjentów już niewielka ilość dodatkowych skurczów komorowych utrudnia funkcjonowanie, u innych jest dobrze tolerowalna. Warto popracować nad metodami, które ułatwią funkcjonowanie ze skurczami dodatkowymi. W przypadku ilości dodatkowych skurczów poniżej 1000 stosowanie leków przeciwarytmicznych jest dyskusyjne - bierze się pod uwagę potencjalną korzyść, a ewentualne efekty niepożądane. Przy ilości powyżej 1000 zwykle stosuje się leki z grupy beta adrenolityków lub blokery kanałów wapniowych. Jeżeli leki nie są skuteczne rozważać można ablację. W przypadku mniejszej ilości skurczów dodatkowych należy być w stałej kontroli kardiologicznej, być może liczba skurczów zmniejszy się, bądź zwiększy - co sprecyzuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Kardiologia – Dziedziną kardiologii są choroby serca i układu krążenia. Zmiany naczyniowe wpływają na pracę mięśnia sercowego i zwykle związane są z miażdżycą. Polska ma wysoki wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążeniowego. Serce bije niezmordowanie od urodzenia do śmierci, sto tysięcy razy na dzień, dwa i pół miliarda razy w okresie życia trwającego 70 lat.
  • Arytmia – Arytmia serca polega na zaburzeniach pracy serca objawiających się przyśpieszeniem, zwolnieniem albo nieregularnościami. Czasami arytmia serca jest banalnym problemem, jednak nierzadko jest związana z poważnymi konsekwencjami, nawet zagrażającymi życiu.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach