Czy astma jest uleczalna?

Mój synek ma prawie 4 lata i stwierdzoną od niedawna astmę wysiłkową. Przyjmuje singulair.Żadnych badań jeszcze nie miał.Dopiero w grudniu będzie miał spirometrię.Chcę wiedzieć czy to choroba na całe życie? Dziękuję z góry za odpowiedz.Agnieszka.

ponad rok temu

Szanowna Pani,

Astma, przy obecnym stanie wiedzy, jest chorobą nieuleczlną. Jednak istnieje możliwość jej kontroli. Ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia. Takie postępowanie daje duże szanse dobrej kontroli choroby.

Okres pokwitania jest dla astmatyków ważnym momentem, gdyż wtedy właśnie często dochodzi do dużych zmian w dotychczasowym przebiegu choroby-może nastąpić nasilenie bądź osłabienie objawów.

Jeśli astma jest odpowiednio leczona jej objawy po okresie pokwitania nierzadko ulegają stopniowemu wyciszeniu. Zdarza się, że przyjmowanie leków przestaje być konieczne.

Pozdrawiam serdecznie