Czy astygmatyzm i krótkowzroczność u małego dziecka to poważna wada?

Witam. Mój synek ma 9 miesięcy. Miesiąc temu na wizycie pani doktor stwierdziła, że ucieka mu lewe oczko i skierowała nas na ręczne badanie oczu. Dzisiaj byliśmy na badaniu i okazało się, że synek ma astygmatyzm i krótkowzroczność. Jak duża jest ta wada to nie wiem, bo od pani doktor ciężko czegokolwiek się dowiedzieć. Dostaliśmy zalecenie zasłaniania oczka na 1 godzinę dziennie-raz jednego, a raz drugiego. Następna kontrola jak dziecko skończy 2 latka. Bardzo proszę o opinie i z góry dziękuję

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Niemowle powinno mieć badane oczy po atropinie specjalna "linijka"- to nazywa się skiaskopia. Nie jestem pewna, czy to miała pani na myśli.
"Uciekanie oczka" może się wiązać z krótkowzrocznością i ewentualnie doprowadzić do niedowidzenia.
Metoda zasłaniania ma temu przeciwdziałać.
Ze względu na stwierdzoną wadę wzroku, proponowałabym powtórzyć badanie za pół roku, najlepiej u lekarza okulisty, który specjalizuje się w chorobie zęzowej /są specjalistyczne Poradnie Zezowe/.

Pozdrawiam