Czy astygmatyzm może się cofnąć bez korygowania go?

Witam, około 3 lata temu okulista stwierdził u mnie astygmatyzm w lewym oku -0,5, a w prawym -0,25 (niestety kątów nie pamiętam). Miałam nosić okulary do czytania, oglądania TV czy korzystania z komputera. Zaczęłam nosić okulary, zaczęły się bóle głowy i oczu, nie mogłam się przyzwyczaić, a próbowałam naprawdę długo. Wkrótce odpuściłam i nie nosiłam wcale. Obecnie mam 19 lat i parę dni temu byłam u okulisty. Stwierdził w lewym oku astygmatyzm -0,5, kąt 60 stopni oraz nadwzroczność +0,5, natomiast w prawym oku tylko nadwzroczność +0,25. Zaznaczył, żeby okulary nosić cały czas w miarę możliwości i żeby najpóźniej za pół roku przyjść na kontrolę. Czyli podsumowując - czy astygmatyzm mógł się tak po prostu cofnąć w jednym oku? I czy w moim wieku dzięki okularom nadwzroczność może się zatrzymać, czy już teraz będzie się ciągle pogłębiać? Dodam, że w mojej rodzinie nikt nie nosi okularów. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Astygmatyzmem rzędu 0,25 czy też nawet 0.5 dcl proponuję naprawdę nie zaprzątać sobie głowy. Wadę taką warto korygować tylko, gdy faktycznie poprawia to ostrość wzroku.
Astygmatyzm zależy głównie od kształtu rogówki, a ta może zmieniać swój kształt, aż do czasu gdy oko rośnie, czyli do zakończenia okresu dojrzewanie, gdy cały organizm rośnie. Tak więc zdecydowanie wada ta mogła się zmniejszyć, tak jak w opisanym przypadku, a generalnie może ulegać zmianom i nie ma w tym nic dziwnego. Co do nadwzroczności to biorąc pod uwagę ten sam fakt co poprzednio, czyli rośnięcie oka, ma Pani szansę na całkowite pozbycie się tej wady, a nie jej pogłębianie.
Dodam, że badanie wady wzroku w tym wieku powinno się odbyć po porażeniu akomodacji, czyli potocznie mówiąc rozszerzeniu źrenicy.
Reasumując, na wizycie kontrolnej za pół roku może się okazać, że nie ma już Pani nadwzroczności, a astygmatyzm o małej wartości może się ujawnić lub nie (nawet w innej osi).
Pozdrawiam