Czy asymetria żuchwy skoryguje się u osoby noszącej aparat?

Czy po noszeniu aparatu ( invisalig ) moja asymetria zuchwy przy otwieraniu wroci do normy?

Asymetria może wynikać z asymetrii czaszkowej i płaszczyzny zgryzu względem pozostałych struktur czaszkowych, lub różnicy w długości lewej i prawej strony żuchwy. Pierwsza wymaga zwykle leczenia chirodontycznego, druga - zabiegu i leczenia ortodontycznego. Pozdrawiam

Piotr Brzezik

Witam,
przyczyną opisanego przez Pana problemu mogą dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych lub wady gnatyczne (kostne), wymagające czasem leczenia operacyjnego (chirurgia szczękowo-twarzowa). Leczenie ortodontyczne może być jedną ze składowych wielospecjalistycznej terapii. Do ustalenia planu leczenia w konkretnym przypadku niezbędna jest odpowiednia diagnostyka, którą będzie mógł wykonać lekarz ortodonta lub specjalista zajmujący się leczeniem schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Wybór rodzaju ewentualnego aparatu ortodontycznego powinien zostać dokonany na późniejszym etapie, po ustaleniu przyczyny zaburzenia. Zachęcam do obycia wizyty konsultacyjnej u lekarza ortodonty.