Czy ataki paniki mogą doprowadzić do udaru?

Czy skoro mam ataki paniki spowodowane wyjazdami, a wyjadę to mogą mnie one doprowadzić do zawału lub udaru? Powinnam rezygnować z wyjazdow (chociaż w rym momencie raczej nie mam jak:( ) czytałam ze taka rezygnacja powoduje, że lęk sie powieksza... Czy powinnam podjąć wyzwanie i jechać czy ryzyko kolejnych ataków paniki i leków jest zbyt duże i z tego względu nie powinnam ryzykować?:(

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję, że podzieliła się Pani swoimi obawami i szuka Pani ich rozwiązania.

Opisane przez Panią mocno nasilone symptomy lękowe (które są Pani znane) są odpowiedzią Pani organizmu na towarzyszące Pani myśli, że stanie się coś złego z Pani zdrowiem.
Nasycone lękiem myśli wybiegają w przyszłość i przewidują tylko pesymistyczne obrazy...

Odnosząc się do Pani pytania..., unikanie sytuacji wywołujących niepokój jest nieodłączną częścią zaburzeń lękowych.
I kiedy unikamy tych trudnych sytuacji/zachowań, dzieje się tak, ze na początku czujemy ulgę i napady lęku trochę ustają.
Tak więc na początek unikanie daje ulgę, jednak na dłuższą metę stosowanie uników zwiększa lęk.

Zasada jest taka, że im bardziej unikamy lęku, tym bardziej boimy się zmierzenia z sytuacją w przyszłości, wycofując się i unikając...

Odpowiadając na Pani pytanie..., aby poradzić sobie z lękiem, trzeba zmierzyć się z nim, poprzez wejście w relacje z Ludźmi czy sytuacjami, których się obawiamy (to tak w nawiązaniu do tego, co Pani czytała).

Podsumowując, chciałabym Panią zainspirować do przygotowania się do wyjazdu, poprzez praktyczne zaproszenie i wprowadzenie do swojego życia relaksacji, wizualizacji, pogłębionego "przeponowego" oddechu.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Panią,
Przede wszystkim chciałam Panią zapewnić, że ataki paniki
nie powodują ani udaru, ani zawału serca i nie stanowią bezpośredniego
zagrożenia dla życia ludzkiego, ale całkowicie dezorganizują życie,
przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność,
hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.
Ataki paniki nie zagrażają życiu, ale znacznie obniżają jakość życia,
gdyż życie z zaburzeniami lękowymi to ciągły lęk, udręka
i nasilające się dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce piersiowej,
duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej potęgują
ten paniczny lęk.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Przy atakach paniki zwykle pojawia się lęk przed chorobą, przed zawałem,
że „coś się stanie”, a także lęk przed śmiercią…
Fakt, jeżeli zacznie Pani rezygnować z wyjazdów, to będzie to pociągało
za sobą kolejne rezygnacje zarówno na polu zawodowym jak też coraz większe
wycofanie się z życia towarzyskiego.
To z kolei może doprowadzić do izolacji społecznej.
Dobrze jest więc podejmować wyzwania.
Jeżeli jednak nie ma Pani swojego sposobu na oswojenie lęku,
dzięki któremu lęk ustępuje i jest Pani w stanie racjonalnie ocenić sytuację
i uświadomić sobie, że tak naprawdę nic Pani nie grozi, to nie polecam
takich działań „na siłę”, gdyż każdorazowe wystąpienie ataku paniki w takiej
sytuacji będzie skutkowało utrwalaniem negatywnych wzorców myślowych
i utwierdzaniem w przekonaniu, że wyjazd oznacza atak paniki.
Natomiast koncentrowanie się na lęku i nawet na niewielkich
dolegliwościach powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie
narasta i coraz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń.
Ponieważ lęk przy atakach paniki jest bardzo silny i często trudno
powiązać go z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Zaburzenia lękowe i ataki paniki są w pełni uleczalne na drodze
odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki
oraz ich konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami ataków paniki oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl