Czy ataki paniki mogą doprowadzić do zawału?

Czy ataki paniki sa niebezpieczne dla zdrowia moga doprowadzic do zawalu i wogule smierci.prosze o pomoc

Witam Pana
Bardzo często zdarza się, że podczas ataku paniki występują
objawy podobne do zawału, które są bardzo dotkliwe.
Dlatego też ludzie doświadczający ataku paniki są przekonani,
że mają zawał serca.
Może też pojawiać się lęk przed śmiercią.
Jednak ataki paniki nie powodują zawału serca, nie prowadzą
też do śmierci, ale znacznie obniżają jakość życia, gdyż życie
z atakami paniki to ciągły lęk, udręka i nasilające się
dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce piersiowej,
duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej potęgują
ten paniczny lęk.
Nawet wtedy, gdy nie ma ataków paniki, to występuje lęk
przed atakami paniki, lęk przed lękiem.
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki, nie tylko dezorganizują
życie ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Na ataki paniki jest tylko jeden sposób – należy je wyleczyć.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć ataki paniki
i zaburzenia lękowe należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami panicznych lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Generalnie lęk jest subiektywnie bardzo nieprzyjemnym doznaniem, sam z siebie jednak nie zagraża zdrowiu i życiu. Atak paniki może być niebezpieczny jedynie w kontekście braku kontroli nad zachowaniem w sytuacji lękowej (to znaczy, że człowiek np zrobi "coś głupiego" nie mogąc poradzić sobie z lękiem). W moim doświadczeniu w pracy psychologa i psychoterapeuty nie zdarzyło mi się jednak spotkać pacjenta, u której sam lęk realnie doprowadził do naruszenia zdrowia lub życia.