Czy autyzm można pomylić z padaczką?

U mojego 3-letniego dziecka stwierdzono cechy autyzmu. W październiku dostał ataku padaczki po podaniu lekarstwa, zachowanie synka zmieniło się. Mniej się wyłącza i ma lepszy kontakt z otoczeniem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Współwystępowanie autyzmu i padaczki jest dość złożonym zagadnieniem.
Padaczka występuje u dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem częściej niż w populacji ogólnej. Na padaczkę choruje ogólnie ok. 2-3% dzieci, szacuje się natomiast, że choruje na nią ok. 30 % dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Przyczyny zwiększonego ryzyka są obecnie przedmiotem badań. Postuluje się m. in. rolę wspólnych czynników genetycznych. Trudno jest więc jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, bowiem padaczka nie wyklucza autyzmu. Jednakże, pewne postacie napadów padaczkowych mogą przypominać objawy autyzmu, jak np. okresowy brak reakcji lub wykonywanie powtarzalnych, stereotypowych ruchów.

Istnieje ponadto tzw. zespół Landau- Kleffnera, który wymaga różnicowania z autyzmem. Jest to zaburzenie, w którym występują zmiany napadowe w EEG i napady padaczkowe i objawia się utratą zdolności rozumienia mowy oraz mówienia. Utrata zdolności językowych może pojawić się nagle lub następować stopniowo. Zaburzenia komunikacji mogą również poprzedzać wystąpienie napadów padaczkowych na kilka- kilkanaście miesięcy, wówczas jedynym objawem są zaburzenia rozumienia mowy i utrudnienie kontaktu z dzieckiem. Dlatego też, zespół ten może być błędnie diagnozowany jako autyzm. Przyczyny zaburzenia nie są znane, przebieg jest różnorodny, ok. 1/3 dzieci zostaje całkowicie wyleczona, u pozostałych 2/3 pozostają deficyty rozumienia mowy o różnym stopniu  nasilenia.

W leczeniu stosuje się leki przeciwpadaczkowe oraz sterydoterapię.

Z pozdrowieniami