Czy babcia może mieć jakąś przewlekłą chorobę psychiczną?

Dzień dobry. Moja babcia ma 92 lata. Jest sprawna ruchowo, na nic nie choruje. Niestety w mojej ocenie nie jest dobrze z jej zdrowiem psychicznym. Babcia w każdej sytuacji kiedy mama wyjdzie np. na zakupy pakuje swój kał do chusteczek, woreczków i chowa w rozne miejsca (buty, między ubrania, do łóżka). Wszystko ukrywa bardzo "inteligentnie". W mojej ocenie jest to działanie zaplanowane i swiadome. Bardzo proszę o radę gdzie udać się z takim problemem (psycholog, psychiatra, geriatra?). Dodam, że moja mama już wysiada psychicznie i nerwowo. Jest zmęczona ciągłym sprawdzaniem i sprzataniem po babci. Rodzice w zasadzie od zawsze mieszkają z babcia. Wcześniej tzn. jak babcia miał ok 50 lat np zbierała mocz do słoików, wazonów i chowała do szafy. Być może to jakaś przewlekła choroba psychiczna na tym punkcie? Bardzo proszę o wskazanie do kogo udać się z babcią. Bardzo chciałabym pomoc mamie.

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę u lekarza psychiatry, który postawi diagnozę. Zastanawia mnie to, czy jedynym objawem jest zbieranie kału/moczu i chowanie w różnych miejscach, czy też obecne są jakieś inne objawy. Na podstawie tego, co Pan/Pani napisała wnioskuję że problem jest wieloletni i trwa to ponad 40 lat. Bardzo ważna jest intencja babci i odpowiedzenie sobie na pytanie, co jest celem takiego zachowania. Na początku myślałam, że to objawy postępującego otępienia lub choroby Alzheimera, ale objawów byłoby więcej i choroba by postępowała przez te dziesięciolecia. Zastanawia mnie to, czy czasem nie jest to objaw nerwicy natręctw i czy zachowanie to nie ma charakteru kompulsji, ale to tylko taka moja hipoteza. Ogółem przy chorobach psychicznych jak np. schizofrenia obecne byłyby jeszcze inne objawy. Niestety w tej sytuacji tylko psychiatra może postawić diagnozę w oparciu o obszerniejszy wywiad. Mam nadzieję, że wszystko wkrótce się wyjaśni.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/