Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 7 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy badać ferryrtyne i b12?

Mam pytanie. Czy mając w porządku morfologie krwi można mieć anemie? Czy warto zbadać poziom ferrytyny i b12? moje wyniki morfologii sa w normie jednak czuje się  osłabiona. Słyszałam że niska ferrytyna sugeruje brak wystarczającej ilości żelaza. Proszę o poradę
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Niedokrwistość, potocznie zwana anemią jest schorzeniem hematologicznym diagnozowanym na podstawie wyników morfologii. Do potwierdzenia niedokrwistości i określenia jej rodzaju konieczne jest prześledzenie wszystkich parametrów układu czerwonokrwinkowego.

Jeżeli ilość krwinek jest prawidłowa, hemoglobina i hematokryt mieszczą się w normach to niedokrwistość należy wykluczyć.

Oznaczenie ferrytyny i poziomu witaminy B12 jest badaniem specjalistycznym, wykonywanym stosunkowo rzadko nawet w klinikach internistycznych. Na podstawie parametrów MCV, MCHC i innych można określić rodzaj niedokrwistości.

Jeżeli czuje się Pani osłabiona, sugerowałabym umówić się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego. Lekarz, po uszczegółowieniu wywiadu zleci dodatkowe badania, w tym badanie ogólne moczu, ew kału i inne.
Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy