Czy badać ferryrtyne i b12?

Mam pytanie. Czy mając w porządku morfologie krwi można mieć anemie? Czy warto zbadać poziom ferrytyny i b12? moje wyniki morfologii sa w normie jednak czuje się  osłabiona. Słyszałam że niska ferrytyna sugeruje brak wystarczającej ilości żelaza. Proszę o poradę
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niedokrwistość, potocznie zwana anemią jest schorzeniem hematologicznym diagnozowanym na podstawie wyników morfologii. Do potwierdzenia niedokrwistości i określenia jej rodzaju konieczne jest prześledzenie wszystkich parametrów układu czerwonokrwinkowego.

Jeżeli ilość krwinek jest prawidłowa, hemoglobina i hematokryt mieszczą się w normach to niedokrwistość należy wykluczyć.
Oznaczenie ferrytyny i poziomu witaminy B12 jest badaniem specjalistycznym, wykonywanym stosunkowo rzadko nawet w klinikach internistycznych. Na podstawie parametrów MCV, MCHC i innych można określić rodzaj niedokrwistości.

Jeżeli czuje się Pani osłabiona, sugerowałabym umówić się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego. Lekarz, po uszczegółowieniu wywiadu zleci dodatkowe badania, w tym badanie ogólne moczu, ew kału i inne.
Pozdrawiam.