Czy badania markerów nowotworowych w przypadku raka piersi są wiarygodne?

Wczoraj zrobiłam markery: 125, 15-3, NSE, CAE, 19-9. Wszystkie wyniki w dolnej granicy normy. Wcześniej mam rozpoznanie cytologiczne: cellulae atypicae probabiliter carcinomatosae. C4 USG - piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. Pierś prawa w usg bez zmian ogniskowych. Na godz. 12 lewej piersi lita zmiana o policyklicznych zarysach i wym. do 28 mm. W obrębie lewego dołu pachowego powiększony węzeł chłonny o niezmienionej budowie i wym. do 18 mm. Teraz czekam na termin wycięcia tej zmiany. Czy wyniki markerów są wiarygodne i to może nie być rak?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,.

Badania markerów nowotworowych w przypadku raka piersi są niestety mało przydatne w jego rozpoznaniu. Jedynie w około 20% przypadków stwierdza się podwyższone wartości markera CA 19.9 - głównie w przypadku nowotworów wysoce zaawansowanych. Wtedy poziom markera może służyć w monitorowaniu przebiegu choroby (wzrost markera świadczy o postępie choroby).

Wynik biopsji wskazuje, że prawdopodobnie jednak to nowotwór złośliwy, ale konieczne jest usunięcie guza do badania histopatologicznego aby stwierdzić to w 100%.

Pozdrawiam serdecznie