Czy badania poziomu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny są pomocne przy przepisywaniu leków na depresję?

Czy badania poziomu serotoniny,dopaminy i noradrenaliny są pomocne przy przepisywaniu leków na depresję,lęki itp?jak dostać skierowanie i czy każdy ośrodek je wykonuje?jeśli ktoś bierze leki np.ssri a problem jest z dopamina i noradrenalina to one nie pomogą?bo wydaje się że to są leki pierwszego rzutu.i czy są leki przeciwlekowe które nie powodują spowolnienia i ospalosci?proszę o odp psychiatre

Dzień Dobry Pani,

Zawartość neuroprzekaźników (serotonina, noradrenalina, dopamina) w mózgu, nie odpowiada ich poziomowi we krwi.

Dobór odpowiedniego leku jest dobierany przez lekarza na zasadzie "prób i błędów".
Leki przeciw depresyjne działają jedynie objawowo, i nie leczą źródła przyczyn objawowych.

Dlatego zachęcam Panią do zastanowienia się nad podjęciem terapii.

Życzę Pani dobrego wyboru,
Irena Mielnik-Madej