Czy badanie betaHCG daje sto procent pewności?

Dzień dobry. Uprawiałam seks 11 maja (był to ostatni - 7 dzień mojej miesiączki), a 20, 21, 25, 26 i 27 maja - petting. Źle się czułam przez cały kolejny miesiąc i czuję się tak aż do teraz - bóle podbrzusza, pleców, mdłości, brak i nadmiar apetytu na zmianę. Pomyślałam, że mogę być w ciąży. Jednak 3 czerwca dostałam miesiączkę. Krwawienie było skąpsze i trwało tylko 6 dni. Dla pewności 15 czerwca zrobiłam test ciążowy - wynik był negatywny. Trochę się uspokoiłam, ale te dziwne objawy nie mijały, dlatego 28 czerwca wykonałam badanie betaHCG krwi.

Na drugi dzień odebrałam wyniki: <0,100. Pani w laboratorium powiedziała, że na pewno nie jestem w ciąży. Jednak te objawy nie mijają. 3 lipca dostałam miesiączkę, ale jeszcze bardziej skąpą niż poprzednia. Dziś jest drugi dzień, a ja już prawie nie krwawię. Miesiączkuję od 10 lat i zawsze miałam bardzo bolesne i bardzo obfite 7-dniowe miesiączki.

Przez ostatni tydzień przed ostatnią miesiączką bardzo bolało mnie podbrzusze i plecy (jak zazwyczaj w pierwsze trzy dni miesiączki), ale ból minął zaraz, jak zaczęłam krwawić. Czy to możliwe, że wyszedł mi zły wynik betaHCG i jestem w ciąży? Czy powinnam powtórzyć to badanie? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Oczywiście istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia błędu laboratoryjnego. Pani niepokój jest typowy dla młodych kobiet, obawiających się niechcianych ciąży. Wydaje mi się jednak, że w Pani organiźmie wystąpiła inna niż ciąża przyczyna, odpowiedzialna za zmiany hormonalne, które powodują opisane przez Panią objawy.

Jeżeli bardzo denerwuje się Pani ciążą, można powtórzyć test poziomu bHCG lub test ciążowy z moczu, który w tym wieku ewentualnej ciąży powinien dać prawdziwy wynik. Gdyby miesiączka nie powróciła do normy radzę udać się do ginekologa, który zleci badania hormonalne i zdiagnozuje przyczynę.

Pozdrawiam serdecznie!