Czy badanie gastroskopia po bajpasach można przeprowadzać?

Mój tata jest 4 tygodnie po bajpasach i ma problemy z przyjmowaniem pokarmu (biegunka i wymioty). Lekarze nie chcą mu wykonać badan gastroskopowych. Twierdzą, że jest za wcześnie. Tata słabnie z dnia na dzień. Jak można mu pomoc? Dziękuję!

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Gastroskopia jest badaniem stosunkowo mało obciążającym pacjenta i raczej bezpiecznym. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania gastroskopii.
Bezwzględne przeciwwskazania: świeży zawał serca, ostra niewydolność wieńcowa, niewydolność oddechowa i krążeniowa, ciężkie zaburzenia rytmu, a także tzw. ostry brzuch.
Względne przeciwwskazania: brak współpracy chorego, tętniak aorty, niewyrównaną koagulopatię i wczesny okres po operacji jamy brzusznej.
Nie wspomniała Pani o tych stanach, więc być może w obrazie choroby Pani taty występuje któreś ze schorzeń wymienionych w przeciwwskazaniach (np. ostra niewydolność krążenia). Myślę, że lekarze prowadzący biorą pod uwagę zarówno korzyści jak i ewentualne szkody związane z wykonaniem badania i starają się wybrać dla taty najmniej obciążającą opcję diagnostyczną.
Określenie konkretnego ryzyka wymaga aktualnego badania pacjenta oraz przeprowadzenia wywiadu chorobowego na temat schorzeń przewlekłych. Nie można go ustalić na podstawie podanych przez Panią danych.
Jeżeli gastroskopia jest przeciwwskazana można skorzystać z alternatywnej metody (choć nie tak dobre jak gastroskopia) obrazowania przewodu pokarmowego: badanie radiologiczne z papką barytową, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
Pozdrawiam!