Czy badanie GDX jednoznacznie wyklucza jaskrę?

Witam, mam 49 lat i nie wiem co zrobić w sytuacji, gdy mam wciąż zimne ręce i nogi oraz nos. Czy badanie GDX jednoznacznie wyklucza jaskrę? Od 3 lat brałam kropelki na Jaskrę: początkowo B* - selektywny bloker receptorów beta, a potem preparat latanoprostu. Chodziłam co pół roku na badania pola widzenia. Moja okulistka stwierdziła, że badanie pola to takie sobie, a ciśnienie po kroplach bardzo ładne. Po ostatniej wizycie zaproponowała mi właśnie badanie GTX i wyszło pomyślnie, więc zaproponowała bym odstawił krople na 2 m-ce. Godząc się na to, nie byłam do końca przekonana czy dobrze robię. Gdy trafiłam do okulistki na Kasę Chorych miałam robione badania i stwierdzono u mnie stożek rogówki I i II stopnia. Zmiany zaćmowe, zagłębienie w I i II stopniu CD<0,8 0,7 zmiany w polu widzenia, więc nie wiem już czy jaskra się u mnie cofnęła, dlatego piszę do Państwa, by poznać opinię innego specjalisty. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, serdecznie pozdrawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jaskra jest chorobą, która się nie cofa, co najwyżej można wstrzymać bądź spowolnić jej postęp. Zależy również na jakiej podstawie miała Pani postawione rozpoznanie jaskry? Ponieważ np. można mieć podwyższone ciśnienie śródgałkowe, a nie chorować na jaskrę.

Ważne jest, jakie ma Pani zmiany w polu widzenia - czy charakterystyczne dla zaćmy, czy jaskry? Oraz jaką metodą było wykonane badanie pole widzenia - najlepsza w takim przypadku jest metoda FDTmatrix, która potrafi już 2-3 lata wcześniej wychwycić zmiany jaskrowe, niż jest to możliwe w innych badaniach. W razie prawidłowego badania GDX oraz braku cech jaskrowych ubytków w polu widzenia, rzeczywiście nie ma wskazań do leczenia przeciwjaskrowego, a jedynie kontroli okresowej, co pół roku lub co rok - zgodnie z zaleceniami Pani lekarza.

Polecam również artykuł: jaskra.

Serdecznie pozdrawiam!