Czy badanie genetyczne może zostać zafałszowane?

Mam pytanie. Czy istnieje możliwość zmanipulowania wyniku badania przez matkę? Tzn.,matka pobiera próbkę od dziecka i miesza ją specjalnie z próbką wskazanego ojca w celu potwierdzenia jego ojcostwa. Czy pobranie próbek musi odbyć się w sposób kompletnie sterylny i izolowany(dziecko-domniemany ojciec). konkretnie-matka chce za wszelką cenę udowodnić,że dziecko jest wskazanego mężczyzny a on nie jest do końca tego pewien.W tym celu ona miesza próbkę np.wymazu z policzka dziecka z włosem domniemanego ojca.?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma możliwości zafałszowania próbki w ten sposób. W opisanej sytuacji lekarz wykryje, że próbka zawiera DNA od dwóch różnych osób. Jeśli takie badanie wykonywane jest prywatnie - pobieranie próbek nie musi się odbywać w izolacji. Jeśli badanie jest na polecenie sądu - próbki pobiera wyznaczona osoba.