Czy badanie glukozy na czczo raz do roku wystarczy?

Jestem rodzinnie obciążona cukrzycą (3 dziadków ma cukrzycę typu 2, jeden typu 1, rodzice zdrowi). Zawsze dbałam o dietę i ograniczałam cukier profilaktycznie. W ostatnim czasie pojawiły się u mnie problemy hormonalne (PCOS) co podobno zwiększa ryzyko cukrzycy. Czy badanie glukozy na czczo raz do roku wystarczy, czy powinnam kontrolować się jeszcze w inny sposób? A może sprawdzać nie tylko ten 1 parametr przy oddawaniu krwi na badania? Póki co, na czczo mam 94. Mam 24 lata.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Jak wybrać odpowiedni glukometr?

Glukometr to narzędzie do mierzenia poziomu cukru we krwi. Jak wybrać ten najlepszy? Obejrzyj filmik i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Glukoza na czczo mieści się w normie aczkolwiek mogło by być nieco mniej. Bardzo dobrze, że dba Pani o dietę. Proszę zwracać uwagę na indeks glikemiczny (IG) produktów, które Pani spożywa. W przypadku dodatniego wywiadu warto zadbać, aby w diecie obecne były produkty z niskim i średnim IG. Proponuję zapoznać się z dodatkowymi wytycznymi przy zapobieganiu cukrzycy typu II w moim artykule http://www.ciazowy.pl/drukuj_artykul,2829.html

Jeżeli zadba Pani o niski IG w diecie i aktywność fizyczną to spokojnie sprawdzanie poziomu glukozy raz na rok będzie wystarczające. Natomiast w przypadku cukrzycy typu I nie mamy wpływu na autoimmunologiczne schorzenia, gdzie tendencję do nich możemy dziedziczyć w postaci innych schorzeń z autoagresji np. dotyczących tarczycy.

0

Witam
proponowałabym zrobić raz w roku poziom cukru we krwi oraz krzywą cukrową i insulinową, oprócz tego nie zaszkodzi zaopatrzyć się w glukometr i sprawdzać sobie od czasu do czasu poziom cukru także po posiłkach! Niezbędne jest wdrożenie prawidłowej diety, a w tym na pewno pomoże dietetyk. Pozdrawiam

http://www.akademiazz.com.pl

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty