Czy badanie glukozy na czczo raz do roku wystarczy?

Jestem rodzinnie obciążona cukrzycą (3 dziadków ma cukrzycę typu 2, jeden typu 1, rodzice zdrowi). Zawsze dbałam o dietę i ograniczałam cukier profilaktycznie. W ostatnim czasie pojawiły się u mnie problemy hormonalne (PCOS) co podobno zwiększa ryzyko cukrzycy. Czy badanie glukozy na czczo raz do roku wystarczy, czy powinnam kontrolować się jeszcze w inny sposób? A może sprawdzać nie tylko ten 1 parametr przy oddawaniu krwi na badania? Póki co, na czczo mam 94. Mam 24 lata.

Glukoza na czczo mieści się w normie aczkolwiek mogło by być nieco mniej. Bardzo dobrze, że dba Pani o dietę. Proszę zwracać uwagę na indeks glikemiczny (IG) produktów, które Pani spożywa. W przypadku dodatniego wywiadu warto zadbać, aby w diecie obecne były produkty z niskim i średnim IG. Proponuję zapoznać się z dodatkowymi wytycznymi przy zapobieganiu cukrzycy typu II w moim artykule http://www.ciazowy.pl/drukuj_artykul,2829.html

Jeżeli zadba Pani o niski IG w diecie i aktywność fizyczną to spokojnie sprawdzanie poziomu glukozy raz na rok będzie wystarczające. Natomiast w przypadku cukrzycy typu I nie mamy wpływu na autoimmunologiczne schorzenia, gdzie tendencję do nich możemy dziedziczyć w postaci innych schorzeń z autoagresji np. dotyczących tarczycy.

Witam
proponowałabym zrobić raz w roku poziom cukru we krwi oraz krzywą cukrową i insulinową, oprócz tego nie zaszkodzi zaopatrzyć się w glukometr i sprawdzać sobie od czasu do czasu poziom cukru także po posiłkach! Niezbędne jest wdrożenie prawidłowej diety, a w tym na pewno pomoże dietetyk. Pozdrawiam

http://www.akademiazz.com.pl

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli