Czy badanie Kalprotektyny w kale jest wiarygodne?

witam, zwracam się z pytaniem dotyczącym badania: Kalprotektyny w kale - czy Państwa zdaniem jest to badanie wiarygodne i na podstawie jego wyniku można ocenić czy jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego? czy stosowanie wcześniej sulfasalazyny może zakłócić wyniki? (była stosowana w podejrzeniu zapalenia, wyniki hist-pat jednak wskazały tylko niewielki naciek zapalny )

Lek. Paweł Szadkowski

Badanie kalprotektyny w kale jest czułym wskaźnikiem nasilenia stanu zapalnego i jest bardzo użyteczna w rozpoznawaniu aktywnego zapalenia jelit. Kalprotektyna nie jest jednak wkaźnikiem specyficznym dla NZJ, a jej wzrost jest obserwowany także w innych chorobach, takich jak nowotwory/polipy jelita, infekcje, SIBO lub stosowanie NLPZ. Rozpoznanie CU jest stawiane głównie w oparciu o wynik badania endoskopowego i histologicznego.