Czy badanie mięśnia zostało wykonane poprawnie?

Witam. Mam pytanie. około jednego miesiąca temu doznałem urazu wstępnie rozpoznanego jako naderwanie przyczepu mięśnia naramiennego kończyny lewej. Celem potwierdzenia diagnozy, lekarz prowadzący zlecił wykonanie badania "MR barku Lewego" gdzie w pisemnym zleceniu lekarz jako cel badania wskazał "uszkodzenie przyczepu mięśnia naramiennego lewego". Po wykonaniu badania MR o czym mowa powyżej lekarz prowadzący stwierdził, że badanie zostało wykonane nie prawidłowo gdyż badanie MR kończy się na połowie długości mięśnia naramiennego i nie obejmuję przyczepów tego mięśnia. W rozmowie z pracownikiem obsługującym mnie w czasie badania ustaliłem, iż ich zdaniem badanie zostało wykonane poprawnie gdyż MR obejmuję okolice stawu barkowego a nie musi obejmować całości przyległych do niego mięśni i innych "składowych" jak również nie musi obejmować owego przyczepu mięśnia. W mojej ocenie jeżeli mięsień naramienny jest jednym z największych mięśni barku to tym samym wszelkie tworzące go "elementy" winny znajdować się na badaniu MR a nie kończyć się w połowie mięśnia. Moje pytanie : czy wykonane w ten sposób badanie tj. nie objęcie swym zasięgiem całości mięśnia naramiennego wraz z jego przyczepem jest badaniem wykonanym prawidłowo.

Lek. Tomasz Budlewski

należy uznać iż jeśli w rozpoznaniu jest napisane że badanie ma wyjaśnić kwestię naderwania mięśnia naramiennego to powinno być wykonane badanie które będzie określać przyczynę dolegliwości, tzn potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia lekarza badającego.