Czy badanie MR jednoznacznie ocenia rodzaj guza?

W marcu 2009 upadłam boleśnie "na płasko" - siniaki na obu piersiach. W lipcu wykonałam kontrolne USG piersi - wszystko OK. We wrześniu wyczułam bolesną zmianę w lewej piersi - kolejne USG i natychmiast skierowanie na biopsję - czekałam na wyniki 5 tygodni! Lekarz stwierdził, że to włókniak, ale trzeba wyciąć, ale nie podejmie się tego, bo... od 20 lat walczę z chorobą tkanki łącznej, od 12 sterydoterapia i immunosupresja, dodatkowo od 6 lat zapalenie naczyń. Kolejny, polecony lekarz, 1 grudnia znowu wykonał biopsję, chociaż mój reumatolog nie zaleca "grzebania" w zmianie. Po 10 dniach telefonicznie przekazał mi, że mogę spać spokojnie, a w styczniu wytnie zmianę. W styczniu zalecił scyntygrafię kości, bo ta zmiana jakoś tak przy mostku - wynik: wszystko OK. Lekarz ustalił termin przyjęcia, po czym 3 dni przed, powiadomił mnie przez osobę trzecią, że mi tego guza nie usunie - jak mnie coś zaniepokoi, za miesiąc do kontroli. Odebrałam więc wynik drugiej biopsji i pokazałam innemu lekarzowi - okazało się, że wynik nie wyklucza jednoznacznie atypii i dalszego rozrostu, kategorycznie zaleca usunięcie. Zmiana rośnie i boli! Dopiero teraz skierowano mnie do centrum onkologii. Nie chcę kolejnej biopsji czy wycinka. Słyszałam, że MRT daje wiarygodny wynik - gdzie i za ile mogę wykonać to badanie prywatnie, bo podejrzewam, że terminy są dosyć odległe - sądzę, że NFZ zrefunduje mi potem koszty?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rezonans magnetyczny jest badaniem o wysokim stopniu czułości, natomiast jak chyba żadna metoda diagnostyczna nie daje 100% pewności co do charakteru guza. Z obserwacji wynika także, że w przypadku rezonansu magnetycznego częściej zdarzają się nadrozpoznania - tzn. na podstawie rezonansu rozpoznaje się zmianę złośliwą, która faktycznie - histopatologicznie - złośliwa nie jest.

Badanie MR piersi można obecnie wykonać w wielu większych ośrodkach onkologicznych w Polsce. Koszty są zróżnicowane - od 400-600 zł, w zależności od ośrodka. NFZ refunduje badanie tylko w uzasadnionych przypadkach. Oczywiście badanie może Pani wykonać, ale... trzeba się zastanowić nad jego sensem. Należy pamiętać, że nawet w przypadku stwierdzenia w biopsji gruczolakowłókniaka, jeżeli istnieją wątpliwości co do jego charakteru, zmiana powoduje dolegliwości bólowe, szybko się powiększa lub jest wyczuwalna w badaniu palpacyjnym, należy taką zmianę po prostu usunąć. Rozumiem, że jest Pani obciążona reumatologicznie, natomiast stosowanie immunosupresji jest z pewnością czynnikiem ryzyka zmian nowotworowych ogólnie, nie tylko piersi.

Pozdrawiam serdecznie.