Czy badanie na boreliozę jest konieczne?

Witam,

2 lipca br. zgłosiłam się na pogotowie celem usunięcia u mojej sześcioletniej córki kleszcza w okolicy obojczyka. Pani doktor usunęła kleszcza i kazała obserowować miejsce ukąszenia. W dniu 13 lipca zuważyłam niewielki rumień wokół miejsca ukąszenia. Nie był on bardzo intensywny, ale miał zarys kregu otacząjącego miejsce ukłucia i brzegi lekko ciemniejsze. Zgłosiłam się w dniu 14 lipca br. do pediatry - zaleciła podawanie 2 razy dziennie D***. Po trzeciej dobie rumień ustąpił. Antybiotyk mam podawać przez 14 dni. Pani doktor powiedziała, że jak rumień po antybiotyku ustąpi, to nic więcej nie trzeba robić. Ja jednak się niepokoję i chciałabym mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Mieszkam na granicy z Niemcami i mam możliwości zrobienia badań w Niemczech (czytałam, że są bardziej wiarygodne). Proszę o informację, czy w tej sytuacji powinnam wykonać dziecku badania? Jeśli tak, to jakie i dokładnie w którym tygodniu?

Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Terapia antybiotykowa boreliozy jest w 100% skuteczna, wykonywanie badań jest więc w pewnym sensie zbędne. Tak czy inaczej, można je wykonać, aby sprawdzić czy rzeczywiście była to borelioza. W tym celu należałoby wykonać oznaczenie miana przeciwciał w klasie IgM i IgG przeciwko antygenom bakterii Borelia sp. Najlepiej badanie to wykonać w miesiąc od rozpoczęcia leczenia - wynik IgG dodatni świadczy o kontakcie z bakterią, w tym czasie może być jeszcze dodatni wynik IgM świadczący o przebytym niedawno zakażeniu.

Proszę być dobrej myśli. Tak jak napisałam leczenie w początkowej fazie infekcji jest w pełni skuteczne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.