Czy badanie PET-CT ma większą czułość w wykrywaniu guzów chromochłonnych i endokrynnych?

Witam Czy badanie PET-CT ma większą czułość w wykrywaniu guzów chromochłonnych i endokrynnych?. Jakie radiofarmaceutyki stosuje się w wykrywaniu tych zmian w przypadku PET-CT i scyntografii?. Które mają krutszy okres rozpadu?. Czy takie badanie można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ?. Czy badanie jest bezpieczniejsze niż scyntografia?. Jakie badania się wykonuje w przypadku negatywnego wyniku scyntografi ale potwierdzonej zmiany w innych badaniach?. Pozdrawiam serdecznie.

Aleksander Ropielewski

Wszystko zależy od lokalizacji guza i jego wielkości. Badanie TK i rezonansu magnetycznego (MR) mają czułość blisko 100% w sytuacji guzów o lokalizacji nadnerczowej podczas gdy scyntygrafia ok 82-90%. W przypadku lokalizacji pozanadnerczowej lub wtórnymi guzami TK ma czułość 75% a MR 83%.
W przypadku scyntygrafii sugeruje się wykorzystanie metajodobenzyloguanidyny znakowanej radiojodem. Negatywny wynik scyntygrafi przy dodatnim wyniku innych badań nie wymaga dalszej diagnostyki, chociaż wszystko zależy od konkretnego przypadku. Badanie PET-CT (badania pozytonowej tomografii emisyjnej) wykonywane są po podaniu znakowanej radioaktywnym fluorem 18F fluorodeoksyglukozy (FDG) (najczęściej)
Guzy neuroendokrynne wykrywane są w 40-60% przy badaniach TK i MR i ok. 80-90% przy somatostatynowej scyntygrafii receptorowej. Odnośnie czasu rozkładu i profilu bezpieczeństwa ww. badań jest to wiedza zbyt specjalistyczna abym był w stanie udzielić odpowiedzi, roszę zapytać się lekarza specjalisty radioterapii. Jest możliwość wykonania wszystkich powyższych badań w ramach NFZ.