Czy badanie PET potwierdzi schizofrenię?

Czy schizofrenię można potwierdzić badaniem PET? Czy w tym celu aparatura musi być ustawiana w szczególny sposób? Stwierdza się to na podstawie obserwacji nieprawidłowości w pracy poszczególnych obszarów mózgu?

Witam,

aktualnie nie ma żadnych dostępnych badań obrazowych na podstawie których można 100% potwierdzić lub wykluczyć schizofrenię. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów, obrazu klinicznego, przebiegu choroby oraz wykluczenia innych przyczyn (szczególnie nieprawidłowości neurologicznych).
Zmiany widoczne w PET w przypadku schizofrenii nie są charakterystyczne- mogą wzmocnić diagnozę ale nie potwierdzą jej 100 %

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Nie, nie ma badania neuroobrazowego, które jednoznacznie potwierdzałoby schizofrenię. Rozpoznanie to stawia się na podstawie badania przez psychiatrę.