Czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jest ważnym wskaźnikiem w diagnostyce SM?

Witam serdecznie.Czy badanie płynu mozgowo rdzeniowego jest ważnym wskaźnikiem w diagnostyce SM? Jakie wskaźniki ulegają zmianie w pmr w czasie SM?

Witam! Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jest niezbędna w diagnostyce stwardnienia rozsianego. W jego przebiegu pojawiają się zarówno zmiany w ogólnym badaniu pmr (liczba komórek, stężenie białka i glukozy) jak i specyficzne prążki oligoklonalne IgG.