Czy badanie przełyku endoskopem może spowodować zapalenie?

czy badanie przelyku endoskopem moze spowodowac zapalenie lub przekrwienie przelyku i gardla co dzieje sie w przelyku po tym badaniu ze przez kilka lub wiecej dni mozna czuc dyskomfort lub lekki bol czy cos musi sie regenerowac po badaniu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie jest to częste powikłanie, choć nie można tego wykluczyć.

Może wystąpić podrażnienie mechaniczne. W tej sytuacji proponuję zastosować 2x dziennie saszetkę żeliwa Gastrotuss. Inna sytuacja jest gdy był pobierany wycinek lub usuwano ciało obce, w tedy często trzeba podać antybiotyk.