Czy badanie tarczycy jest prawidłowe?

Witam serdecznie, Mam 42 lata, jestem kobietą Jestem po USG tarczycy i mam taki wynik: tarczyca niepowiększona o prawidłowej echogenicznosci miąższu. Płat prawy obj ok 6ml. Lewy obj ok 5,5ml. Normoechogenny lity dobrze ograniczony guzek o śr ok 5mm w części grzbietowej trzonu lewego płata tarczycy. Okoliczne węzły chłonne niepowiekszone. TSH 2,59 ft3 2,77 ft4 0,99. Wszystko w środkowych wynikach normy. Chciałam zrobić biopsje guzka lecz lekarz odmówił ze jest zbyt mały. Kazał oznaczyć kalcytoninę wynik <2,00 przy normie od 0- 5. Czy tzn ze wszystko jest w porządku? Tarczyca nie jest za mała? Dziękuje za poradę

Lek. Wojciech Zygmunt

Wielkość tarczycy mieści się w granicach normy. Guzek to najprawdopodobniej najczęstszy z możliwych guzów tarczycy, czyli łagodny gruczolak. Zalecana jest kontrola USG (co 6 mies.) oraz hormonalna. Pewnej odpowiedzi udzieli biopsja, która będzie możliwa jak guzek się powiększy, jeśli oczywiście do tego dojdzie, gdyż jego wielkość może pozostawać bez zmian. Proszę się nie martwić. Pozdrawiam i życzę zdrowia.