Czy badanie tarczycy mogłyby stwierdzić jakieś inne powikłania?

Witam, u mojej 10 letniej córki zdiagnozowano niedawno cukrzycę typu 1. Po 2 dniowej hospitalizacji szpitalnej wyszła do domu i bierze teraz insulinę. Oprócz badania krwi nie zrobiono żadnych innych badań. Moje pytanie jest takie- czy potrzebne są jeszcze jakieś dodatkowe badania np.Usg jamy brzusznej czy badanie tarczycy,które mogłyby stwierdzić jakieś inne powikłania, ponieważ tak naprawdę trudno stwierdzić dokładnie od kiedy ta cukrzyca się pojawiła( według mnie córka zaczęła przybierać na wadze około 3 lata temu)?Czy mogła ona jakoś wpłynąć na stan zdrowia mojej córki. Proszę o poradę. strapiona mama

Lek. Paweł Szadkowski

W cukrzycy typu 1 pierwsze badanie okulistyczne należy wykonać w ciągu 5 lat od wykrycia choroby. Podobnie badanie moczu w kierunku białkomoczu - po 5 latach trwania choroby - potem kontrolne badania najlepiej raz do roku, razem z oznaczaniem eGFR i stężenia kreatyniny w moczu.
Istotne jest oznaczanie HbA1c raz w roku.
Są przypadki, kiedy cukrzyca t.1 współistnieje z niedoczynnością tarczycy, ale wtedy córka pewnie miałaby objawy tej niedoczynności. Dla pewności może Pani oznaczyć TSH.
W cukrzycy typu 1 rzadko dzieci przybierają na wadze, to typowy objaw cukrzycy t.2, więc nie sugerowałabym się tym terminem, jako początkiem choroby.