Czy badanie TSH, FT3, FT4 trzeba robić na czczo?

Witam, lekarz zlecił mi badanie TSH, FT3 i FT4. Czy badanie TSH,FT3,FT4 trzeba robić na czczo? Co mają wykazać te badania? Przepraszam, jeżeli zabrzmi to głupio, ale pierwszy raz spotykam się z tymi określeniami i po prostu nie wiem, co mogą oznaczać te skróty. Jakich dolegliwości mogą dotyczyć? Czy to coś poważnego?  Czy wraz z tymi badaniami powinnam wykonać jeszcze jakieś inne? Może bardziej szczegółowe? Czy z wynikami zgłosić się do specjalisty, czy wystarczy lekarz rodzinny? Jeżeli należałoby udać się do specjalisty to najlepiej do jakiego? Za wszelkie wyjaśnienia i odpowiedzi z góry Dziękuję.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

wymienione przez Panią parametry – czyli TSH (tyreotropina), FT4 (wolna tyroksyna) i FT3 (wolna trójjodotyronina) – związane są z tarczycą i oznaczane one są w przypadku podejrzenia jakiejś choroby tarczycy lub też w celu monitorowania przebiegu choroby u pacjenta z już rozpoznanymi zaburzeniami czynności tarczycy. TSH jest hormonem przysadkowym, który pobudza tarczycę do uwalniania jej hormonów. Tyroksyna i trójjodotyronina to z kolei właściwe hormony samego gruczołu tarczowego. U pacjentów (w razie zaistnienia takiej potrzeby) oznaczane są również inne parametry związane z tarczycą, takie jak np. TRH (tyreoliberyna, hormon pochodzenia podwzgórzowego) czy przeciwciała anty-TPO (przeciwko tyreoperoksydazie) oraz przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie.

Co mają wykazać te badania – tutaj ciężko jest odpowiedzieć, bo nie wiadomo, dlaczego została Pani na nie skierowana. Przede wszystkim wyniki wymienionych badań pozwalają na rozpoznawanie u pacjentów niedoczynności tarczycy (czyli stanu, gdzie gruczoł uwalnia za mało hormonów) oraz nadczynności tarczycy (czyli stanu, gdzie tarczyca uwalnia zbyt duże ilości swoich hormonów).

Z wynikami tychże badań powinna się Pani udać do tego lekarza, który zlecił Pani ich wykonanie. Ostatecznie może się Pani udać do lekarza rodzinnego, który – w razie zaobserwowania jakichś nieprawidłowości w wynikach badań hormonów tarczycy – skieruje Panią do endokrynologa.