Czy badanie USG może wykluczyć zapalenie lub raka trzustki?

Witam, Około miesiąca temu po wypiciu piwa ( somerby ok pół szklanki) strasznie zaczął mnie boleć brzuch i zrobiło mi się nie dobrze – miałam mdłości. Taki stan utrzymywał się przez 2-3 dni. Od tamtego momentu zaczął mnie pobolewać brzuch tak, co 2 dzień w górnej lewej części zaraz pod żebrami. Teraz od 1,5 tygodnia cmi mnie cały czas a w niektórych momentach ból staje się tak silny, że nie mogę aż się na niczym skupić. Mam wrażenie, że boli mnie też jak by przy kręgosłupie. Kilka razy tez miałam takie uczucie jak by to miejsce bolące pulsowało – podskakiwało. Mam 26 lat, 158 wzrostu i teraz już 69 kg. W 3 di zgubiłam 3 kg. Byłam już u lekarza i dostałam skierowanie na USG jamy brzusznej, które wyszło ok. jestem w trakcie robienia badań krwi i moczu. W poniedziałek miałam tak silny atak bólu, że pojechałam do pierwsze dostępnego internisty przepisał mi lekarstwa - antybiotyk. Biorę je od poniedziałku a nadal mnie boli pod żebrami z lewej strony ból nasila się tez przy podnoszeniu dziecka ok 11 kg oraz pzy nawet innych czynnościach wysiłkowych. Nie wiem, co mam robić czy dziś iść znów do lekarza ( ten, który przepisał mi USG może jutro mnie przyjąć) czy czekać na jutrzejszą wizytę. Dodam jeszcze, że wcale nie odczuwam głodu, mam takie uczucie napompowania i jak bym nie mogła odbąknąć. Boje się, że może to być trzustka. Czy badanie USG może wykluczyć zapalenie czy raka trzustki?

Witam. Opisane objawy rzeczywiście mogą wskazywać na podrażnienie trzustki. Nie budzą one jednak niepokoju onkologicznego, z większą dozą prawdopodobieństwa świadczą natomiast o stanie zapalnym trzustki. Prawidłowy wynik usg nie wyklucza patologi w obrębie trzustki - dokładniejszym sposobem jej oceny jest tomografia komputerowa. Przed jej wykonaniem - najlepiej w trakcie trwania epizodu bólu warto jednak wykonać badania krwi świadczące o ewentualnym podrażnieniu trzustki (poziom amylazy, lipazy, bilirubiny we krwi). Opisane objawy mogą być również manifestacją choroby wrzodowej żołądka - proszę spróbować zaobserwować czy nie zmniejszają się w wyniku zastosowania leków zmniejszających wydzielanie żołądkowe.