Czy badanie usg podaje wiek ciąży od OM?

Witam serdecznie!

Lekarz mój podał wg usg, że dzidziuś ma 10mm tzn. 7t. 0d a OM zaczęła się 8t.1d temu. Stosunki były 9 i 10 dnia cyklu. Gdy zapytałam jak to jest z tym ustalaniem wieku ciąży to odpowiedział, że usg podaje wiek od zapłodnienia a od OM jest wiekiem przyjętym ogólnie. Zastanawiam się, ponieważ w portalu czytałam, że usg dolicza 2 tyg.

Czy to mój lekarz źle mi mówi, czy mój dzidziuś jest za malutki jak na wiek od OM?

Witam serdecznie!

Badanie usg określa wiek ciąży od daty ostatniej miesiączki a nie od daty zapłodnienia.
Czasem termin porodu wyznaczony według badania USG jest różny od terminu obliczonego według daty ostatniej miesiączki. Jeśli rozbieżność ta jest mniejsza niż dwa tygodnie, nie ma powodu do obaw.

Jeśli różnica pomiędzy terminem wyznaczonym wg USG a tym z OM jest większa niż 7 dni, to obowiązuje nas termin z USG. W Pani przypadku ta różnica nie jest duża dlatego nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam