Czy bakterie e.coli zagrażają ciąży?

Witam! W 12 tyg.ciąży wykryto u mnie w pochwie staphylococcus aggalactie,a w moczu candida albicans.Po leczeniu clotrimazolum,duomoxem i dalacinem myślałam,że będzie już ok.Teraz jestem w 23 tyg.ciąży i z kolejnego posiewu z pochwy wyhodowano bakterie e.coli,które są oporne na ampicylinę i amoxacylinę.Na kontrolę idę w poniedziałek,martwię się czy te bakterie nie zagrażają mojemu dziecku.Dbam o higienę,ale chciałabym wiedzieć jak mogę zapobiegać tym bakteriom oprócz leków czy może mi pomóc dieta lub herbata żurawinowa?Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam! Prawidłową florą pochwy są pałeczki kwasu mlekowego, które zakwaszają środowisko pochwy. Kwaśne pH stanowi barierę dla innych mikroorganizmów. Ciąża jest okresem, w którym mechanizmy obronne mogą ulec załamaniu. Bakterie E. coli są charakterystyczne dla jelita grubego. W związku z anatomiczna bliskością dróg rodnych, mogą w nich powodowac stany zapalne. Wstępujące zakażenie w ciąży może byc niestety przyczyną wielu powikłań, w tym porodu przedwczesnego czy obumarcia płodu. Ponieważ sprawdzono już wrażliwośc bakterii na poszczególne antybiotyki, lekarz dobierze Pani taki, który powinien zwalczyc infekcję. Warto także pomyślec o zakwaszających preparatach do pochwy np Vitagyn C. Preparaty żurawiny są stosowane do zwalczania infekcji dróg moczowych, również na zasadzie zakwaszania środowiska. Ponieważ źródłem infekcji dróg rodnych może byc przejscie patogenów z dróg moczowych, preparaty żurawiny na pewno nie zaszkodzą.