Czy bardzo mały przyrost HCG świadczy o nieprawidłowościach ciąży?

Witam, jestem w 8 tyg ciąży. Ponieważ trzy lata temu poroniłam jest to ciąża większego ryzyka (problem immunologiczny mlr 0 % plus endometrioza). Do 29 dnia cyklu biorę D***, A*** i zastrzyki przeciwzakrzepowe. Beta HCG rosła idealnie przez pierwsze dwa tyg., natomiast teraz wyniki są bardzo małe. Beta rosła z 2280 na 2350 w ciągu 48h,następnie z 2350 na 2750 w ciągu 72% a teraz po 7 dniach wrosła na 3500.
Czy taki bardzo mały wzrost daje szansę na prawidłową ciążę? Czy to nie jest sztuczne podtrzymywanie lakami ciąży, która i tak nie ma szansy? Bardzo proszę o interpretację wyników, bo nigdzie w Internecie nie znalazłam takiego przypadku.
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Poziom beta hcg z reguły powinien podwajać się co 2-3 dni.

Należy pamiętać, iż najwyższy poziom występuje około 10 tygodnia ciąży po czym następuje spadek.

Ważniejszy od poziomu beta hcg jest jego stały przyrost w czasie.

Jeżeli wiek ciąży liczymy od daty ostatniej miesiączki, to w takim przypadku przyjmujemy następujące normy:

3 tydz.ciąży — 5 - 50 mIU/ml

4 t.c. — 5 - 426 mIU/ml

5 t.c.— 18 - 7,340 mIU/ml

6 t.c.— 1,080 - 56,500 mIU/ml

7 - 8 t.c. — 7, 650 - 229,000 mIU/ml

9 - 12 t.c. — 25,700 - 288,000 mIU/ml

13 - 16 t.c — 13,300 - 254,000 mIU/ml

17 - 24 t.c. — 4,060 - 165,400 mIU/ml

25 - 40 t.c.— 3,640 - 117,000 mIU/ml.

Czasami wynik badania może się różnić od przyjętej normy ze względu na niedokładne obliczenie wieku ciąży.

Uważam, że nie powinna się Pani na razie martwić. Tak jak wcześniej wspomniałam najważniejszy jest przyrost beta hcg w czasie.
Jest Pani pod opieką ginekologa i kiedy tylko pojawią się jakieś problemy na pewno Panią o tym poinformuje.

Na dzień dzisiejszy powinna Pani przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego i być dobrej myśli gdyż stres na pewno w tej sytuacji nie jest pozytywnym czynnikiem.

Pozdrawiam!