Czy będąc chora na boreliozę mam szansę na zajście w ciążę?

Witam, mam pytanie czy będąc chora na borelioze mam szansę na całkowite wyleczenie i czy mam szansę zajść w ciążę w sposób niezagrazajacy dziecku tzn. czy dziecko nie zarazi się tą chorobą podczas ciąży? Czy choroba ma jakiś wpływ na płód?

Lek. Paweł Szadkowski

Borelioza jest jak najbardziej chorobą do wyleczenia (po zastosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii krętka borelii nie będzie już w pani organizmie), chociaż w zależności od stopnia zaawansowania choroby pewne zmiany mogą nie dać się już odwrócić. W świetle znanych badań nie jest możliwe zakażenie drogą przezłożyskową dziecka. O szczegóły odnośnie do możliwych powikłań rozwoju dziecka najlepiej spytać swojego ginekologa ponieważ wynikają one z pani stanu klinicznego.