Czy będąc młodą Amazonką będę mogła kiedyś zajść w ciążę?

Witam Pani Doktor.

Mam 27 lat. We wrześniu ub. roku miałam mastektomię, wynik: carcinoma ductale infiltrans bloom II. Wyniki badań: brak markerów nowotworowych, geny BRCA1 i BRCA2 wyszły OK, HER2 ujemny. Wycięto 22 węzły chłonne bez przerzutów raka.

W wyniku napisano również, że stwierdza się kanceryzację (nie wiem co to słowo oznacza) jednego z dużych przewodów brodawki. Mam małe piersi. Guz był wielkości ok 2 x 1 cm, maksymalny wymiar zmiany naciekającej 5 mm. Nie dostałam chemii ani naświetlań. W mojej rodzinie nie było przypadku raka piersi. Dostałam T*** na ok. 5 lat i Z*** na 2 lata (zastrzyk co 28 dni, aby nie mieć miesiączki). Chciałabym wiedzieć, czy jest jakakolwiek szansa (przy dobrych wynikach badań oczywiście), aby skrócić czas leczenia? No i najważniejsze - czy będę kiedykolwiek mogła zajść w ciążę? Nie mam jeszcze dziecka :(.

Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie.

Zalecenia wskazują na konieczność 5-letniego stosowania leczenia hormonalnego w przypadku hormonozależnego raka piersi. O możliwości skrócenia terapii indywidualnie musiałby zadecydować prowadzący panią onkolog. Niemniej, jest duża szansa na to, że będzie mogła zostać Pani mamą po zakończeniu terapii. Nie była Pani leczona chemioterapią, która negatywnie wpływa na układ rozrodczy. Warto wspomnieć także, że ciąża po zakończeniu leczenia nie wpływa negatywnie na ryzyko nawrotu choroby.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia