Czy będę zabezpieczona w przerwie między dwoma opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Zadałam kilka dni temu Państwu takie pytanie: Witam, moje pytanie dotyczy wzięcia dwóch tabletek na raz. Otóż 31 grudnia zaaferowana sylwestrem wzięłam dwie tabletki na raz. Była to 4 i 5 tabletka. Czytałam na różnych forach, że aby być zabezpieczoną powinnam albo skończyć to opakowanie (czyli stanie się to jeden dzień wcześniej), albo połączyć opakowania. Wolałabym nie łączyć opakowań, ale problem polega na tym, że zależy mi żeby być zabezpieczoną w trzecim tygodniu i podczas tej przyspieszonej o jeden dzień przerwy. Który sposób rozwiązania sytuacji jest najlepszy? Dodam, że mogę również poświęcić jedno opakowanie i dobrać z niego tylko tę jedną brakującą tabletkę. Podkreślam, że zależy mi na byciu zabezpieczoną w trzecim tygodniu i podczas przerwy. Do tego czasu nie będę współżyć. Dostałam taką odpowiedź: Witam serdecznie! Przyjęcie dwóch tabletek jednego dnia nie wpływa negatywnie na skuteczność preparatu. Pani zabezpieczenie nie uległo obniżeniu. Ze względu na zaistnienie problematycznej sytuacji w pierwszym tygodniu blistra nie widzę sensu przyjmowania dwóch opakowań pod rząd bez wykonywania 7-dniowej przerwy. Ma Pani zatem dwa rozwiązania. Pierwsze - kończy Pani opakowanie dzień wcześniej, a tym samym będzie musiała Pani rozpocząć nowe opakowanie dzień wcześniej. Efekt: zmiana dnia rozpoczynania nowego opakowania. Jeżeli woli Pani nie zmieniać pierwszego dnia cyklu, może Pani przyjąć dodatkową tabletkę z zapasowego blistra. Decyzja należy do Pani. Oba postępowania są słuszne i zapewnią Pani pełne zabezpieczenie w 3 tygodniu. Pozdrawiam

Ale chciałabym się upewnić i dowiedzieć, czy jeśli wybiorę opcję dobrania tej jednej brakującej tabletki z zapasowego opakowania i zrobię przerwę, to czy będę zabezpieczona przed ciążą w trzecim tygodniu (to już wiem, że tak) i przerwie między opakowaniami, bo właśnie na przełomie trzeciego tygodnia i tygodnia przerwy zależy mi najbardziej na zabezpieczeniu. Innymi słowy, czy jak już przestanę brać tabletki to czy przez te 7 dni przerwy nadal będę zabezpieczona (oczywiście wiem, że normalnie się jest zabezpieczonym również podczas przerwy, ale chciałabym mieć pewność jak to jest w moim przypadku)? Serdecznie dziękuję za pomoc i uspokojenie. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tak, oczywiście będzie Pani zabezpieczona również podczas 7-dniowej przerwy. Ewentualne obniżenie działania antykoncepcyjnego występuje przy POMINIĘCIU tabletki, nie przy wzięciu dodatkowej. Nie ma Pani absolutnie żadnych powodów do niepokoju, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed ciążą. Jest tak, jakby nic się nie wydarzyło, tyle tylko że, jak pisał mój poprzednik, jeśli zdecyduje się Pani nie wziąć dodatkowej tabletki, to rozpoczynać Pani będzie kolejne opakowania o jeden dzień wcześniej. Bez wpływu na skuteczność antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!