Czy będzie niezbędna operacja kręgosłupa?

Witam proszę o opinie. Wykonałem kilka dni temu rezonans magnetyczny odcinka piersiowego i lędżwiowo krzyżowego w wynikach nie było za dobrze: Esowate wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym - w części środkowo dolnej, nierówne zarysy płytek granicznych i guzki Schmorla, kifoza piersiowa poglębiona. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów w części środkowo dolnej kr. piersiowego. Zmiany w szczycie kifozy. Na poziomie Th7/Th8 przepuklina dyskowa pośrodkowo prawoboczna uciska worek oponowy i spłyca zachyłek boczny prawy..Na poziomie Th7/Th8 niewielka wypuklina dyskowa pośrodkowa modeluje worek oponowy. Lędżwie: Lordoza lędzwiowa spłycona,dehydratacja Na poziomie L4/L5 niewielka stenoza zachylków bocznych kanału kręgowego oraz otworów m/k wtórnie do okrężnej wypukliny dyskowej typu bulging disc Na poziomie L5/S1 stenoza zachyłków bocznych kanału kręgowego oraz otworów m/k wtórnie do kompleksu zmian:retrolistezy 1-go stopnia tylnej centralnej szerokopodstawnej przepukliny dyskowej wpuklającej się dokanałowona odl do ok.7,5 mm oraz zwyrodnieniowo przebudowanych wyrostków stawowych. Worek oponowy i korzenie rdzeniowe uciskane. Bardziej zwężony lewy otwór m/k. Drobne torbiele okołokorzeniowe obustronnie. Worek oponowy i korzenie rdzeniowe uciskane bardziej lewe. W kanale krzyżowym niewielka torbiel Tarlova. Czy potrzebna będzie operacja?

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane istotne zmiany dyskopatyczne oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Dalsze postępowanie zależy głównie od pana objawów i z tego powodu powinien pan udać się do swojego lekarza prowadzącego (neurologa, neurochirurga, ortopedy) w celu interpretacji klinicznej wyniku.