Czy będzie trzeba brać leki?

Jestem synem lekarza z Warszawy. Zawsze miałem dobry cukier. W tym roku właśnie mam pecha. Zrobiłem badania i cukier pokazał 193. Poszedłem do swojej lekarz rodzinnej. Kazała mi schudnąć, więc schudłem i to bardzo. Kazała robić przez trzy miesiące badanie poziomu cukru. Drugi wynik był 125, dziasiaj zrobiłem trzeci i był lepszy, bo 109. Granica normy jest od 74-106. Biorę lek, mam niedoczynność tarczycy. Co dalej, jak można uratować moją sytuację? Robię, co mogę, żeby cukier spadł mi. Czy jeśli pójdę do diabetologa, jeśli mnie skieruje, to czekają mnie tabletki? Pani doktor moja nie chciała mi dać lekow, bo uważała, że sam wezmę się za siebie. I się wziąłem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

To bardzo dobrze, że potraktował Pan poważnie zalecenia lekarza i tak konsekwentnie je Pan realizuje. Efekty są świetne.

Obecnego wyniku, jak Pan słusznie zauważył, nie można jeszcze uznać za prawidłowy - stężenie glukozy na czczo powinno być niższe niż 100 mg/dl. Wartość 109 mg/dl klasyfikowana jest jako tzw. nieprawidłowa glikemia na czczo.

W celu dokładniejszej diagnostki zaburzeń gospodarki węglowodanowej powinien mieć Pan wykonany test doustnego obciążenia 75 g glukozy. Jeśli jego wynik będzie prawidłowy bądź wskaże na  tzw. upośledzoną tolerancję glukozy, oznaczać to będzie dla Pana rozpoznanie stanu przedcukrzycowego, który nie wymaga stosowania leków przeciwcukrzycowych,a jedynie kontynuacji dotychczasowych działań (czyli aktywności fizycznej i właściwej diety). Leczenie farmakologiczne konieczne by było jedynie, gdyby na podstawie testu rozpoznana została cukrzyca.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe rezultaty Pańskich działań, myślę, że normalizacja glikemii jest u Pana kwestią czasu. Ważne, aby nie stracić motywacji. Stan przedcukrzycowy to co prawda jeszcze nie cukrzyca, ale zagrożenie rozwojem tej choroby w ciągu kilku lat jest wysokie. Zmniejszenie tego zagrożenia można uzyskać przede wszystkim poprzez zmianę stylu życia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.